Úvod Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak

 

Hypertenze, vysoký krevní tlak se řadí mezi tzv. civilizační choroby. Znamená to, že na vznik této odchylky od normálního tlaku krve má vliv životní styl, životní návyky a prostředí. Hypertenze znamená zvýšení tlaku v arteriálních tepnách. Zatímco normální hodnota tlaku je 120/80 torr, o vysokém tlaku se hovoří, pokud jeho hodnoty stoupnou nad 140/90 torr. Vysoký krevní tlak je nebezpečný a je vždy nutno jej léčit.

Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku, zajímavý článek najdete ZDE

 

Krevní tlak

Jak už bylo uvedeno krevní tlak je tlak krve na stěny artérií (velkých cév). Krev je rozváděna po těle oběhovým systémem (systémem cév, žil, vlásečnic). Plní funkci okysličování organismu, pomáhá vstřebávat potřebné živiny a látky, bojovat s infekcí a nemocemi. Pružnost a průchodnost cév hraje v tomto procesu důležitou roli. Působením určitých vlivů se stav cév zhoršuje, krev nemůže správným způsobem protékat a ve své snaze kolovat tělem zvyšuje tlak na stěny cév. Tím vzniká hypertenze. Další odchylkou od normálu je opačný stav, tzv. hypotenze (snížení krevního tlaku). Normální hodnota tlaku krve je 120/80 torr (Hg-rtuťový sloupec tlakoměru). Hypertenze je tlak vyšší než 140/90 torr, hypotenze tlak nižší než 110/65 torr. Krevní tlak se měří pomocí tlakoměru, zaškrcením a následným pomalým uvolňováním cév na paži.

Příčiny vysokého krevního tlaku

Příčin hypertenze může být mnoho, obecně se dělí na primární a sekundární.

Primární hypertenze je samostatným onemocněním, které vzniklo na základě nějaké příčiny, popřípadě kombinaci příčin. Je nutné ji léčit vhodnými léky a pacientův krevní tlak pravidelně kontrolovat.

 • Dědičnost. Na vznik hypertenze má vliv dědičná dispozice. U lidí, v jejichž rodině někdo trpěl vysokým krevním tlakem, je mnohem větší riziko, že hypertenzí onemocní také. Proto je nutné, aby dbali na správný styl života a tlak si hlídali.
 • Kouření, návykové látky. Kouření, alkohol, káva, drogy, některé léky mohou zvyšovat krevní tlak a hlavně způsobovat špatný stav cév. Pro člověka s vysokým tlakem krve je proto zásadní, aby se těmto látkám a škodlivým návykům striktně vyhýbal.
 • Skladba jídelníčku. Jídlo s velkým obsahem tuku či příliš slané, může zvyšovat tlak. Tučná jídla mají vliv na vznik cholesterolu, který se usazuje na stěnách cév a tím zhoršuje jejich průchodnost.
 • Stres, úzkost, potlačování agrese. Stres významným způsobem zvyšuje krevní tlak. Je nutné, aby se člověk naučil řešit konflikty klidným a konstruktivním způsobem, vyhýbal se stresovým situacím. Nic nestojí za poškození zdraví a ohrožení na životě.
 • Pohyb, aktivita. Stejně jako na lymfatický, tak i na oběhový systém má přiměřený pohyb velký vliv. Tzv. rozproudí krev. Proto je dobré do života zařadit cvičení, plavání, lehký sport či nějakou jednodušší manuální činnost. Pro lidi se sedavým zaměstnáním to platí dvojnásob.
 • Obezita. Tloušťka nikomu neprospívá. Způsobuje obrovskou zátěž pro organismus, omezuje na pohyblivosti, ničí cévy a další. Je zdravější udržovat si váhu v normálu a udělat pokud možno vše pro to, aby k obezitě vůbec nedošlo.

 

Sekundární hypertenze je způsobena nějakou jinou chorobou v organismu. Je tedy spíš doprovodným stavem, symptomem. Mezi nemoci, které zvyšují krevní tlak se řadí:

 • Cukrovka. Cukrovka je onemocnění slinivky břišní, respektive její příčinou je nedostatek inzulínu. Symptomů je víc, hypertenze je jedním z nich.
 • Choroby srdce. Srdce vždy souvisí s oběhovým systémem a se stavem cév. Příčiny nemocí srdce a vysokého tlaku jsou vzájemné.
 • Nemoci ledvin. Ledviny patří mezi filtrační a vylučovací orgány. Jejich onemocnění se může podílet na vzniku hypertenze.
 • Onemocnění endokrinních žláz, zejména štítné žlázy. Zhoršování funkcí štítné žlázy nebo jiných žláz s vnitřní sekrecí (mají na starosti produkci hormonů) způsobuje hypertenzi.
 • Arterioskleróza. Jde o špatný stav cév, které mohou být příčinou ke změnám tlaku krve.
 • Deprese. Deprese je dlouhotrvající stav stresů, který má vliv nejen na psychiku, ale i na tělesné funkce. Je to velmi závažné onemocnění, přesto se často podceňuje. Vyžaduje dlouhodobou odbornou léčbu.

Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku, zajímavý článek najdete ZDE

 

Prevence vysokého krevního tlaku

Z předešlého vyplývá, že prevence vzniku vysokého tlaku krve je do jisté míry možná. Je důležité vytvořit si správné životní návyky, které vedou ke zdravému životnímu stylu. Mezi nejdůležitější patří, vyhýbat se škodlivinám, kouření, nadměrnému pití alkoholu a kávy, jedení tučných a slaných pokrmů. Příjem kalorické hodnoty stravy by měl odpovídat výdeji. Pohyb a odpovídající odpočinek je pro každého člověka velmi důležitý. Je vhodné osvojit si asertivitu, schopnost konstruktivně a hlavně v klidu řešit problémy, správným způsobem ventilovat agresi, pokud možno vyhýbat se stresům. Nepřecházet nemoci, včas se léčit.

Některé přípravky a doplňky stravy mohou pozitivním způsobem snižovat již vzniklou hypertenzi nebo jí předcházet. Mohou to být přípravky na přírodní bázi (bylinné čaje, tablety či kapky vyrobené z rostlinných produktů). Známé je působení kustovnice čínské a šťávy z aloe vera. Obecně všechny přípravky, které snižují hladinu cholesterolu, jsou krevnímu tlaku prospěšné.

 


Další informace o souvisejích zdravotních problémech najdete na webech Krevní tlak a  Nadměrné pocení.

Shrnutí

Hypertenze, vysoký krevní tlak je tichý zabiják. Ovlivňuje činnost a stav mnoha vnitřních orgánů, může být jednou z příčin infarktu myokardu i mozkové mrtvice. Je tedy dobré hypertenzi předcházet, případně ji včas léčit. Dřív, než půjde skutečně o život.

 


Diskuse (58 komentářů)

T., (09. 12. 2010 17:49) Reagovat
Dobrý den.Je mi 20 let, mám sice nadváhu, ale obézní nejsem. Sportuju, nejím nějak moc tučná jídla apod. Ale teď mi paní doktorka naměřila 151/86. Co s tím? A nejsem na to ještě moc mladá? Děkuji.
eva, (13. 02. 2011 08:16) Reagovat
no vidite me je 17 a namerili me 190/90:(
Máša, (01. 11. 2012 15:19) Reagovat
To je tedy hodně, zvlášť vzhledem k vašemu věku. Určitě to konzultujte s lékařem. Nevím, jaké jsou prognózy vysokého tlaku v tak nízkém tlaku, ale obecně léky na tlak poměrně slušně zabírají. Držím palečky a přeju všem hodně zdraví. Já mám také o něco zvýšený tlak, ale ne tolik, ale vzhledem k mému věku (je mi 55) se už nějaká ta potíž se zdravíčkem občas objeví...
Vašek, (01. 02. 2011 12:06) Reagovat
:zzz Dobrý den všeci mám tlak 180na230 léčím se .Beru prášky bezpočetně měněné byl jsem na několika vyšetření.A doktoři mi pořád neřekli nic z čeho to pramení akorát mi řekli zhubněte.Mám 72 kilo. :P
Heli, (11. 02. 2013 06:35) Reagovat
Tak on vysoký tlak přeci nemusí mít příčinu. Je to nemoc sama od sebe, do jisté míry je dědičný, ale že by se určovala nějaká příčina vysokého tlaku, to se mi nezdá. Ovšem rada zhubnout při vaší váze? To se lékař pořádně seknul. To bychom fakt už museli hubnout všichni...
veronika, (27. 07. 2011 23:00) Reagovat
Dobrý deň, chcela by som vedieť, či je pre ľudí so zvýšeným krvným tlakom nebezpečné horúce leto. Plánuje dovolenku v Dubaji, kde je cca. 42 stupňov a mamina ma vyšší tlak (berie lieky). ďakujem
Anežka, (27. 08. 2012 10:14) Reagovat
Tak je to určitě pro člověka s vysokým krevním tlakem větší zátěž. Záleží i na tom, jestli se s tím léčí a jak vysoký tlak má. Můj manžel má vysoký tlak, který je léčený a drží se v normě. Do horských destinací jezdíme, ale manžel hodně času tráví ve stínu a nepřepínáme se někde na výletech.
Vašek, (20. 11. 2011 14:59) Reagovat
:-x Mám vysoký tlak od roku 1986 běhám po lékařích abych se dopídil z čeho to pramení,nikdo neví prášky a prášky a stále nic všechna vyšetření a nic přišel nový doktor, řekl máte štítnou žlázu to to neviděly v nemocnici? Řekl jsem né ,myslel jsi že lžu.Dnes chodím zase dokola spousta prášků a na nic.Když vidím jak tancujou kolem lidí z hradu atd .Péče atd.Brečím,proč člověk který chodí do práce a platí daně toto nemá?
Alena, (24. 11. 2011 19:15) Reagovat
Zdravím, taťku dostal vysoký tlak do nemocnice (ten vrchní měl skoro 200). Nerada bych aby lékaři něco podcenili. Jaké by měl podstoupit testy, aby se případně ukázala příčina způsobená sekundární hypertenzí? Díky za odpověď
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Vysoký krevní tlak
Kontakty