Úvod Příčiny hypertenze

Příčiny hypertenze

Příčin hypertenze může být mnoho, obecně se dělí na primární a sekundární.

Primární hypertenze je samostatným onemocněním, které vzniklo na základě nějaké příčiny, popřípadě kombinaci příčin. Je nutné ji léčit vhodnými léky a pacientův krevní tlak pravidelně kontrolovat.

 • Dědičnost. Na vznik hypertenze má vliv dědičná dispozice. U lidí, v jejichž rodině někdo trpěl vysokým krevním tlakem, je mnohem větší riziko, že hypertenzí onemocní také. Proto je nutné, aby dbali na správný styl života a tlak si hlídali.
 • Kouření, návykové látky. Kouření, alkohol, káva, drogy, některé léky mohou zvyšovat krevní tlak a hlavně způsobovat špatný stav cév. Pro člověka s vysokým tlakem krve je proto zásadní, aby se těmto látkám a škodlivým návykům striktně vyhýbal.
 • Skladba jídelníčku. Jídlo s velkým obsahem tuku či příliš slané, může zvyšovat tlak. Tučná jídla mají vliv na vznik cholesterolu, který se usazuje na stěnách cév a tím zhoršuje jejich průchodnost.
 • Stres, úzkost, potlačování agrese. Stres významným způsobem zvyšuje krevní tlak. Je nutné, aby se člověk naučil řešit konflikty klidným a konstruktivním způsobem, vyhýbal se stresovým situacím. Nic nestojí za poškození zdraví a ohrožení na životě.
 • Pohyb, aktivita. Stejně jako na lymfatický, tak i na oběhový systém má přiměřený pohyb velký vliv. Tzv. rozproudí krev. Proto je dobré do života zařadit cvičení, plavání, lehký sport či nějakou jednodušší manuální činnost. Pro lidi se sedavým zaměstnáním to platí dvojnásob.
 • Obezita. Tloušťka nikomu neprospívá. Způsobuje obrovskou zátěž pro organismus, omezuje na pohyblivosti, ničí cévy a další. Je zdravější udržovat si váhu v normálu a udělat pokud možno vše pro to, aby k obezitě vůbec nedošlo.

 

Sekundární hypertenze je způsobena nějakou jinou chorobou v organismu. Je tedy spíš doprovodným stavem, symptomem. Mezi nemoci, které zvyšují krevní tlak se řadí:

 • Cukrovka. Cukrovka je onemocnění slinivky břišní, respektive její příčinou je nedostatek inzulínu. Symptomů je víc, hypertenze je jedním z nich.
 • Choroby srdce. Srdce vždy souvisí s oběhovým systémem a se stavem cév. Příčiny nemocí srdce a vysokého tlaku jsou vzájemné.
 • Nemoci ledvin. Ledviny patří mezi filtrační a vylučovací orgány. Jejich onemocnění se může podílet na vzniku hypertenze.
 • Onemocnění endokrinních žláz, zejména štítné žlázy. Zhoršování funkcí štítné žlázy nebo jiných žláz s vnitřní sekrecí (mají na starosti produkci hormonů) způsobuje hypertenzi.
 • Arterioskleróza. Jde o špatný stav cév, které mohou být příčinou ke změnám tlaku krve.
 • Deprese. Deprese je dlouhotrvající stav stresů, který má vliv nejen na psychiku, ale i na tělesné funkce. Je to velmi závažné onemocnění, přesto se často podceňuje. Vyžaduje dlouhodobou odbornou léčbu.

Diskuse (12 komentářů)

verča, (28. 07. 2010 12:45) Reagovat
Vysoký tlak je tichý zabiják, hlavně pro srdcaře, workoholiky a lidi s nadváhou... Celkem mi zabírá místo prášků na tlak koenzym - Q Max od farmaxu konkrétně.
Ivan Spurný, (31. 08. 2010 13:05) Reagovat
Běžte s tou reklamou do prdele!!!
severanka, (15. 10. 2010 06:40) Reagovat
mě osobně pomáhá chlorella ,ale je fakt,že už jí beru delší dobu,kdyžžtak si něco o tom načtěte je tam více článků k více tématůmhttp://chlorellamrmia.blogspot.com/
Pavel, (27. 11. 2010 19:25) Reagovat
Moje lékařka mně vnutila sklenici vody,prý málo piju.Za hodinu doma bolesti u srdce,byl jsem hadrovej,jako po prenesse.Za 48 hodin 191/113.Vrah.Vadilo jí,že si nechci léčit 120/75 2x egilok,1xramiptil.Kdyby to bylo v noci,nežiju.Záchránil jsem to česnekem,ale pořád je mi blbě.Důkazy na stahuj ulož to rapidshare pod NWO.Lékaři jděte vraždit do Německa
hana, (15. 01. 2011 10:17) Reagovat
Vždyť lékaři vraždí - JO, předepisováním syntetických jedů místo poskytování praktických lidových rad. Hypertenze má souvislost s dehydratací organismu a k té dochází i navzdory relativně "dostatečného pití" (když pitný režim "dodržujete" čímkoli jiným než čistou vodou, kterou nelze ničím nahradit). V takovém stavu může dojít i prudké reakci organismu, ale je to pořád mnohem menší "zlo" než "léky", kterými nás systematicky a nenápadně vraždí jejicg výrobci!! Napište si o více informací a použijte zdravý selský rozum!
čak, (03. 03. 2012 07:01) Reagovat
nechte si vyhledat HYPERTENZE A HOMOCYSTEIN
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Vysoký krevní tlak
Kontakty