Úvod Příčiny hypertenze

Příčiny hypertenze

Příčin hypertenze může být mnoho, obecně se dělí na primární a sekundární.

Primární hypertenze je samostatným onemocněním, které vzniklo na základě nějaké příčiny, popřípadě kombinaci příčin. Je nutné ji léčit vhodnými léky a pacientův krevní tlak pravidelně kontrolovat.

 • Dědičnost. Na vznik hypertenze má vliv dědičná dispozice. U lidí, v jejichž rodině někdo trpěl vysokým krevním tlakem, je mnohem větší riziko, že hypertenzí onemocní také. Proto je nutné, aby dbali na správný styl života a tlak si hlídali.
 • Kouření, návykové látky. Kouření, alkohol, káva, drogy, některé léky mohou zvyšovat krevní tlak a hlavně způsobovat špatný stav cév. Pro člověka s vysokým tlakem krve je proto zásadní, aby se těmto látkám a škodlivým návykům striktně vyhýbal.
 • Skladba jídelníčku. Jídlo s velkým obsahem tuku či příliš slané, může zvyšovat tlak. Tučná jídla mají vliv na vznik cholesterolu, který se usazuje na stěnách cév a tím zhoršuje jejich průchodnost.
 • Stres, úzkost, potlačování agrese. Stres významným způsobem zvyšuje krevní tlak. Je nutné, aby se člověk naučil řešit konflikty klidným a konstruktivním způsobem, vyhýbal se stresovým situacím. Nic nestojí za poškození zdraví a ohrožení na životě.
 • Pohyb, aktivita. Stejně jako na lymfatický, tak i na oběhový systém má přiměřený pohyb velký vliv. Tzv. rozproudí krev. Proto je dobré do života zařadit cvičení, plavání, lehký sport či nějakou jednodušší manuální činnost. Pro lidi se sedavým zaměstnáním to platí dvojnásob.
 • Obezita. Tloušťka nikomu neprospívá. Způsobuje obrovskou zátěž pro organismus, omezuje na pohyblivosti, ničí cévy a další. Je zdravější udržovat si váhu v normálu a udělat pokud možno vše pro to, aby k obezitě vůbec nedošlo.

 

Sekundární hypertenze je způsobena nějakou jinou chorobou v organismu. Je tedy spíš doprovodným stavem, symptomem. Mezi nemoci, které zvyšují krevní tlak se řadí:

 • Cukrovka. Cukrovka je onemocnění slinivky břišní, respektive její příčinou je nedostatek inzulínu. Symptomů je víc, hypertenze je jedním z nich.
 • Choroby srdce. Srdce vždy souvisí s oběhovým systémem a se stavem cév. Příčiny nemocí srdce a vysokého tlaku jsou vzájemné.
 • Nemoci ledvin. Ledviny patří mezi filtrační a vylučovací orgány. Jejich onemocnění se může podílet na vzniku hypertenze.
 • Onemocnění endokrinních žláz, zejména štítné žlázy. Zhoršování funkcí štítné žlázy nebo jiných žláz s vnitřní sekrecí (mají na starosti produkci hormonů) způsobuje hypertenzi.
 • Arterioskleróza. Jde o špatný stav cév, které mohou být příčinou ke změnám tlaku krve.
 • Deprese. Deprese je dlouhotrvající stav stresů, který má vliv nejen na psychiku, ale i na tělesné funkce. Je to velmi závažné onemocnění, přesto se často podceňuje. Vyžaduje dlouhodobou odbornou léčbu.

Diskuse (12 komentářů)

ijw, (06. 12. 2012 18:40) Reagovat
Nevím, jestli naše lékařská věda je schopna zjistit u jednotlivce příčinu hypertense (zjištění výše tlaku považuji za primitivní). Má někdo zkušenost s lékařem, který by příčinu spolehlivě dokázal zjistit nebo dokonce ji odstranit?
hana, (10. 12. 2012 16:14) Reagovat
Doktoři se zabývají jen vysokým cholesterolem, který sám o sobě NENÍ tím problémem, ale spíš důsledkem jiného problému. Vysoký cholesterol jen signalizuje nějaký problém, stejně jako horečka má tuto funkci. Logicky je příčinou hypertenze ucpávání tepen, ale léky na vysoký tlak ani na cholesterol SAMOZŘEJMĚ tohle nijak neřeší. ALE snížením hladiny Hcy je řešením určitě. A jestli se někomu udělá blbě po "vnucené" sklenici vody, není problém v té vodě, ale možná spíš v šoku organismu z toho, že konečně něco tak obyčejného a životně důležitého dostal. Re-KLAMY v médiích i ordinacích totiž vnucují iluzi o její nahraditelnosti jakýmikoli "nealko" nápoji.
karin, (10. 06. 2013 20:20) Reagovat
Doktori tvrdi ze ze soli, je to nesmysl vse mam vyzkouseno na sobe popisovala jsemvse uz drive tlak zvysuji SACHARIDY v lecich jsou zase cukry a tim to jeste zhorsuji
Daniel, (01. 08. 2013 05:50) Reagovat
[quote name="ijw"]Nevím, jestli naše lékařská věda je schopna zjistit u jednotlivce příčinu hypertense (zjištění výše tlaku považuji za primitivní). Má někdo zkušenost s lékařem, který by příčinu spolehlivě dokázal zjistit nebo dokonce ji odstranit?[/quote]Příčina se často nedá přesně odhadnout - někdy to může být ze životního stylu (kouření, alkohol, tučné jídlo), ale někdy se prostě objeví třeba kvůli dědičnosti. Nemyslím si, že hypertenze funguje tak, že se vyšetřuje, proč vznikla a že by ji šlo odstranit úplně...
IJ, (01. 08. 2013 06:12) Reagovat
Byla by to reklama, kdyby mi někdo sdělil jméno a adresu lékaže, který mu zjistil příčinu hypertenze, odstranil ji tak dokonale, že se nemusel práškovat?
osoba, (05. 08. 2013 18:24) Reagovat
Nebyla by to reklama, ale našli by se jedinci, kteří by se vyjádřili opovržením nad odpovědí, protože mají jiný NÁZOR. Takže tip můžete dostat e-mailem Lekar-specialista@seznam.cz
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Vysoký krevní tlak
Kontakty